Villamosbiztonság
Tűzvédelmi szabványossági felülvizsgálat
Erősáramú berendezések időszakos tűzvédelmi szabványossági felülvizsgálata, ezt az ellenőrzést a mindenkor érvényben lévő Országos Tűz védelmi Szabályzat (OTSZ) kötelezően előírja, és szabályozza a vizsgálat gyakoriságát. Ezért is szokták a neve miatt, tűzvédelmi szabványossági felülvizsgálatnak emlegetni.
Érintésvédelem
Az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatnak a tevékenység közben, az érintésből származó balesetek elkerülése végett, a feltárt hibák javítására kell, hogy irányuljon. A felülvizsgálat nem javítás, hanem estleges baleset elkerülést megelőző műszeres ellenőrzés, érintésvédelmi hibák feltárása.
Ez nem egy hatósági ellenőrzés, hanem Önellenőrzés, mindenkinek a saját érdeke hogy az általa üzemeltetett elektromos berendezések biztonságosan használhatók legyenek.
Villámvédelem
A villámvédelmi felülvizsgálatot az Országos Tűzvédelmi Szabályzat írja elő. A villámhárítót az építésük idején érvényes szabvány alapján kell felülvizsgálni. Ma Magyarországon kétfajtafelülvizsgálatot különböztetünk meg villámvédelem szempontjából. Az egyik az MSZ 274 szabvány szerint szerelt villámhárítók felülvizsgálata. Ezt most nem normaszerinti villámvédelemnek hívják. 2010-től az MSZ EN 62305 szabvány szerint kialakított villámhárítót, norma szerinti villámvédelemnek nevezték el.
A villámvédelmi felülvizsgálatot mindig a villámhárító létesítéskor érvényes szabványelőírásainak megfelelően kell elvégezni. Tehát a felülvizsgálónak mind két szabványt ismernie kell, hogy a felülvizsgálatot el tudja végezni.
Napelemes rendszerek felülvizsgálata
A Napelem rendszereket üzembehelyezést megelőzően felül kell vizsgálni a hatályos jogszabályok szerint. (MSZ EN 62446 „Hálózatra kapcsolt fotó villamos rendszerek. Rendszerdokumentáció, üzembe helyezési vizsgálatok és az ellenőrzés minimális követelményei” és MSZ HD 60364-6:2017 „Kisfeszültségű villamos berendezések. 6. rész: Ellenőrzés”)
Mindkét ellenőrzést többek között a „54/2014. (XII. 5.) BM rendelet az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról” írja elő. Ez utóbbi egyértelmű szabályozás híján az érintésvédelmi felülvizsgálatok ciklusaival megegyező időközökben kell felülvizsgálni, azaz 3-6 évenként.
Elektromos és hibrid autók érintésvédelmi felülvizsgálata
A 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet az összekötő és felhasználói berendezésekről rögzíti, hogy az elektromos gépjármű, mint elektromos készülék energiatárolójának villamos energiával történő feltöltésére alkalmas töltőállomáson, valamint az összekötő berendezésen áramütés elleni védelem szempontjából időszakos szabványossági felülvizsgálatot kell végezni.
Ezen villamos berendezések felülvizsgálata a felülvizsgálat idején érvényes vonatkozó műszaki követelmények szerint történik.
A villamos berendezés áramütés elleni védelem szempontjából történő időszakos szabványossági felülvizsgálatát a villamos berendezés használatbavételét követően a berendezés üzemeltetője köteles elvégeztetni.
A villamos berendezés áramütés elleni védelemmel kapcsolatos időszakos szabványossági felülvizsgálatának határideje az előző felülvizsgálat naptári napjának megfelelő napon jár le a felülvizsgálat esedékességének évében.
Tehát az érintésvédelmi vizsgálat ezeken a járműveken azokra a villamos berendezésekre vonatkozik, amik az erősáramú hálózati csatlakozással rendelkeznek. A vizsgálat azért szükséges, hogy töltés közben az autó, vagy a csatlakozó kábel ne okozhasson áramütéses balesetet.
Villamos biztonsági felülvizsgálat
A villamos biztonsági felülvizsgálat a villamos berendezések olyan részletes – a méréseket és azok számszerű eredményének kiértékelését is tartalmazó – különleges erősáramú villamos szakképzettséget igénylő ellenőrzése, amely alkalmas arra, hogy kimutassa, teljesíti-e az a vonatkozó szabványok vagy azokkal egyenértékű műszaki megoldásokat tartalmazó műszaki előírások valamennyi kritériumát, továbbá a villamos berendezés első ellenőrzéskor és a rendszeresen ismétlődő időszakos vizsgálatok során végzett teljes körű felülvizsgálat, amely magába foglalja a villamos berendezés áramütés elleni védelmének és az általános szabványos állapotának (tűzvédelmi jellegű) vizsgálatát.
A villamos berendezések felülvizsgálatát a felülvizsgálat idején érvényes vonatkozó műszaki követelmények szerint, a minősítését pedig a létesítés idején érvényes műszaki követelmények szerint kell elvégezni.